Jak budować strategię zielonej przemiany – to temat, wokół którego w drugim dniu Kongresu będą dyskutowali prelegenci w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie.
Konferencja rozpocznie się prelekcją Radosława Grecha, Prezesa CEO, który postara się odpowiedzieć na pytanie czy Polska jest przygotowana na transformację energetyczną? Po 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja najechała Ukrainę Europa stanęła przed największym wyzwaniem jakim jest uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Gdy łamane są prawa człowieka i wartości wyznawane przez świat zachodu, Europa musi poszukiwać nowych strategii, które pozwolą na całkowite odcięcie się od Rosji. Rozwój OZE, atomu, modernizacja sieci, rozwój technologii wodorowych i rezygnacja z węgla to wyzwania dla Polski. Polska do końca roku przestanie importować ropę i gaz z Rosji. Zmieniona w związku z tym „Polityka energetyczna Polski do 2040” więcej uwagi poświęca niezależności energetycznej kraju, zakłada szukanie nowych kierunków dostaw surowców i przyspieszenie rozwoju OZE. Wojna w Ukrainie, która wywindowała ceny energii i paliw, skłania także firmy do szukania bezpieczeństwa energetycznego i inwestowania w zielone źródła.
W panelu technologie wodorowe i elektromobilność skupimy się wokół nowych technik pozyskiwania „zielonego” wodoru oraz rozwoju elektromobilności w Polsce. Ostatni panel, będzie poświęcony gospodarce obiegu zamkniętego. GOZ stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej Unii Europejskiej. Czy ta nowa koncepcja gospodarcza, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane doprowadzi do stworzenia zrównoważonej, niskoemisyjnej i konkurencyjnej gospodarki? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć eksperci.