Nowa rzeczywistość gospodarcza. Jak sobie z nią radzić

Czy jesteśmy w stanie zatrzymać inflację, jak się odnaleźć w nowej sytuacji gospodarczej, jakie są zagrożenia dla prowadzenia działalności gospodarczych, jak to się odbije dla rozwoju regionów a na koniec kosmos – to główne tematy pierwszego dnia Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2022.

Już po raz piąty przedstawiciele świata gospodarki, nauki, samorządowcy spotkają się, by omówić aktualną sytuację gospodarczą i szanse dla rozwoju województwa lubuskiego. Kongres to świetna okazja do spotkań różnych branż regionu, ale także dyskusja o przyszłości nie tylko lubuskiej gospodarki. W  panelach wezmą udział eksperci z całej Polski.

„Nowa rzeczywistość gospodarcza. Jak sobie z nią radzić” to tytuł prelekcji dr hab. Andrzeja Rzońcy, która rozpocznie Kongres. Artur Rzońca to doświadczony ekonomista, prof. Szkoły Głównej Handlowej,  autor wielu publikacji naukowych i artykułów z zakresu finansów publicznych, polityki pieniężnej oraz wzrostu gospodarczego. Laureat nagrody Fundacji Kronenberga, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej ekonomii zaprezentuje swój ogląd na dzisiejszą sytuację gospodarczą.

Tematy zainicjowane przez Rzońcę będą kontynuowane w dwóch kolejnych panelach dyskusyjnych, „Polska i Lubuskie w dzisiejszym świecie. Czy jesteśmy w stanie zatrzymać inflację?” oraz „Nowa rzeczywistość społeczno-gospodarcza”.  Goście Kongresu wspólnie będą rozważać czy można było zatrzymać inflację?, jakie są koszty i konsekwencje szalejącej inflacji, Jak budować konkurencyjną gospodarkę w nowych realiach? W jakiej kondycji są polskie przedsiębiorstwa? Obok gospodyni wydarzenia Elżbiety Anny Polak, Marszałkini Województwa Lubuskiego wystąpią także  m.in. dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ – Kierownik Katedry Polityki Regionalnej Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ – Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Marcin Jabłoński, Członek Zarządu Województwa i reprezentanci lubuskich przedsiębiorstw i organizacji okołobiznesowych jak Janusz Jasiński – Przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, oraz Ryszard Wtorkowski – Prezes Zarządu LUG S.A. i Wiceprezes Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej, czołowych organizacji lubuskich zrzeszających regionalną społeczność przedsiębiorstw.

Kosmiczne szanse Lubuskiego

Na koniec porozmawiamy o kosmosie. Województwo Lubuskie jest w trakcie budowy Parku Technologii Kosmicznych (PTK). To priorytetowy projekt województwa lubuskiego, którego celem jest poprawa warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej podmiotów z sektora MŚP – rozwoju przedsięwzięć innowacyjnych w regionie. Przypomnijmy, iż 19 maja 2022 r. w Zielonej Górze Nowym Kisielinie miała miejsce uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę PTK. Inicjatywa Parku Technologii Kosmicznych (PTK) w Zielonej Górze ma na celu stworzenie w regionie lubuskim wiodącego ośrodka przemysłowo-badawczego inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz innowacyjnego przemysłu.

Panel poświęcony technologiom kosmicznym to okazja na rozmowę o szansach jakie niesie za sobą działalność takiego typu ośrodka w regionie, ale również okazja do rozmów o całej branży w Polsce. Gośćmi panelu będą pracownicy Centrum Badań Kosmicznych  Polskiej Akademii Nauk, prof. Kłos oraz prof. Banaszkiewicz oraz przedstawiciele branży kosmicznej, prezes zielonogórskiej firmy Hertz, głównego partnera projektu PTK, Rafał Trzaskowski oraz Grzegorz Zwoliński, prezes firmy SATREV z Wrocławia. Ta wrocławska spółka ma na swoim koncie  samodzielną produkuję satelit a obecnie współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim, której efektem ma być satelita obserwacyjny zaprojektowany przez zespół studentów z kilku uczelni w kraju. Satelita będzie w stanie wykonywać różnego typu zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które będą miały szereg zastosowań z korzyścią między innymi dla lokalnych samorządów naszego województwa. W panelu wystąpi także  Bogusław Wontor – Poseł na Sejm RP, jako reprezentant Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, opowie o Krajowym Programie Kosmicznym.

Panel poprowadzi Łukasz Wilczyński, Współzałożyciel oraz Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Konsultant komunikacyjny specjalizujący się w technologiach i innowacjach

Skip to content