Zapraszamy do zapoznania się z Prelegentami drugiego dnia Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2022. Prelegenci poruszą takie tematy jak:
– Czy polski przemysł jest gotowy do transformacji energetycznej?
– Technologie wodorowe i elektromobilność.
– Gospodarka obiegu zamkniętego. Biznes musi zmniejszyć swój ślad.
Adam Agacki
Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Akademii Młodych Dyplomatów w Warszawie.
Przedsiębiorca, założyciel i właściciel marki stacjeladowania.com Promotor idei elektromobilności. Dostawca ekologicznych rozwiązań dla przemysłu, samorządów i ludności. Jego zainteresowania koncentrują się wokół budowy sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz małych pojazdów elektrycznych dla firm kurierskich i służb miejskich.
Zajmował stanowiska menadżerskie w takich firmach jak Kredyt Bank SA, Idea Bank SA, Iglotechnik Sp. z o.o.
Adam Żelazik
Bank Gospodarstwa Krajowego – Dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych.
Menadżer z 20 letnim doświadczeniem w bankowości korporacyjnej. W BGK odpowiedzialny za realizację inicjatyw strategicznych. Lider Idei 3W, strategicznego programu tworzącego przestrzeń do współpracy pomiędzy światem biznesu, nauki i sektora publicznego, wspierającego innowacyjne, zrównoważone projekty w zakresie wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych.
Agata Miryn-Sienkiewicz
Entuzjastka i edukatorka w obszarze zrównoważonego biznesu i rozwoju. Założycielka firmy szkoleniowo-konsultacyjnej Next Good Thing promującej wdrażanie modeli Gospodarki Obiegu Zamkniętego z wykorzystaniem kreatywnych metod pracy. Prowadzi od kilku lat warsztaty strategiczno-kreatywne, procesy wypracowywania innowacji, procesy konsultingowe w obszarze wypracowania rozwiązań cyrkularnych i zielonej transformacji. Pracuje w metodach pracy nastawionych na kreatywność, zaangażowanie, innowacyjność (Design Thinking, Systems Thinking). Jest certyfikowanym moderatorem Design Thinking.
Ukończyła zamknięty program From Linear To Circular 2021 organizowany przez Ellen MacArthur Foundation. Jest certyfikowanym moderatorem metody Design Thinking i Design Thinking Master w Design Thinking Institute. Inicjatorka i koordynatorka raportu „Odpady od nowa – jak radzimy sobie ze śmieciami i nieużywanymi rzeczami w naszych domach”.
Z wieloletnim doświadczeniem w marketingu agencyjnym (Agencja K2). Pracowała również jako Marketing&Strategy Manager dla start-up’u z obszaru upcyklingu Deko Eko (dekoeko.com), gdzie w praktyce rozwijała cyrkularny model biznesowy. W semestrze 2020/2021 współtworzyła kurs o projektowaniu cyrkularnym dla studiów magisterskich Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Ekspertka programu Climate Leadership.
Organizatorka serii otwartych spotkań GO Circular Meetups oraz Design Jams zachęcających do wymiany doświadczeń i treningu myślenia cyrkularnego. Z wykształcenia ekonomistka (Szkoła Główna Handlowa). Stara się zarażać podejściem „Kreatywnie przez kryzys „.
Bartłomiej Świderek
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wiceprezes zarządu Globenergia Sp. z o.o odpowiedzialny za współpracę z kluczowymi klientami w branży grzewczej, fotowoltaicznej i budowlanej. Członek zespołu redakcyjnego kwartalnika Globenergia oraz portalu Termomodernizacja.pl gdzie prowadzi m.in. cykl tematyczny związany z zagadnieniami jakości powietrza oraz programu „Czyste Powietrze”. Posiada również doświadczenie w zakresie klastrów technologicznych oraz finansowania spółek typu start-up. Członek władz Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej „Polska PV”.
Grzegorz Narwojsz
koordynator obszaru inspekcji i budownictwa Dział Usług dla Przemysłu i Cyberbezpieczeństwa firmy TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. Związany z jednostkami Inspekcyjnymi od ponad 15 lat. W tym czasie realizował zadania związane z szeroko pojętą techniką budowlaną, rozwojem nowoczesnych technologii związanych z elektro mobilnością, OZE oraz wodorem. Posiada uprawnienia budowlane w zakresie konstrukcyjno budowlanym bez ograniczeń. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w ramach realizacji usług polegających na planowaniu, nadzorze nad projektowaniem, wykonawstwem i użytkowaniem obiektów budowlanych. Istotnym elementem jest działania jest przeciwdziałanie występowaniu błędów i nieprawidłowości.
Jego pasją jest śpiew co często bywa pomocne przy prowadzeniu konferencji i szkoleń jako prelegent. W tym roku przydzielony został do centrum kompetencyjnego pracującego nad rozwojem technik wodorowych. Międzynarodowa grupa i liczne wyzwania to jego chleb powszedni.
Katarzyna Błachowicz
Wiceprezes Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system sp. z o. o., spółki koordynującej działania klastra. (od 2018 r.)
Członek Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego (od 2019 r.)
Inicjuje, organizuje i wspiera w ramach Klastra m.in. działania na rzecz rozwoju innowacji, konkurencyjności, a przede wszystkim wzajemnej współpracy biznesowej pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi związanymi z gospodarką odpadami i recyklingiem. Koordynuje działania Akademii Recyklingu, która zapewnia kompleksowe kształcenie pracowników, kadry zarządzającej i innych zainteresowanych osób firm i instytucji związanych z branżą zagospodarowania odpadów, recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym, a także edukację społeczeństwa w tym zakresie. Aktywnie działa w Sektorowej Radzie ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców, gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego. Jest ekspertem już w kolejnej trzeciej edycji programu Climate Leadership organizowanym przez UNEP/GRID-Warsaw Centre.
Z wykształcenia specjalista ds. ochrony środowiska. Przez przeszło 10 lat prowadziła czasopismo o tematyce recyklingu, a następnie zagadnieniach związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Jako członek jury, brała udział w konkursach o tematyce związanej z ograniczaniem marnowania żywności, recyklingiem, edukacją ekologiczną, jak i gospodarce o obiegu zamkniętym. Oprócz tematyki związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym, a w szczególności recyklingiem, bliskie są jej działania związane ze zrównoważonym rozwojem.
Jest autorem licznych publikacji w zakresie recyklingu, odpadów, zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim gospodarki o obiegu zamkniętym. Organizuje lub występuje jako prelegent w branżowych debatach, konferencjach, warsztatach i wydarzenia. Jako ekspert bierze udział w konsultacjach i opiniowaniu aktów prawnych, strategii, planów związanych z szeroko rozumianą gospodarką odpadami.
Mariusz Potocki
Commercial Sales Manager, SolarEdge Polska
Związany z energią odnawialną od 2005 roku. Z racji wykształcenia w obszarze hydrologii i meteorologii, początkową działalność skoncentrował na energetyce wodnej.
Wraz z zespołem z IMGW zajmował się analizą zasobów wiatru w Polsce, wykorzystanych w przyszłym planowaniu lokalizacji pod elektrownie wiatrowe.
W latach 2007-2015 manager projektów wiatrowych, rozwijający wdrożenie projektów turbin wiatrowych niemieckiej firmy Enercon wraz z bydgoską spółką.
Od 2007 roku związany z fotowoltaiką. W latach 2008-2015 początkowo pracował jako Manager ds. Logistyki, następnie Dyrektor Produkcji w fabryce Solar-Future-Energy, jednej z pierwszych polskich fabryk modułów fotowoltaicznych. W latach 2010-2012 zaangażowany w realizację projektów farm fotowoltaicznych w Bułagarii i we Włoszech.
W 2012-2013 roku rozwijał sieć sprzedaży mikro-instalacji na Sycylii, na bazie modułów PV wyprodukowanych w Polsce.
Od 2015 roku po założeniu własnej firmy doradczej w obszarze OZE, jako Business Development Manager związany z rynkiem produkcyjnym modułów PV w Polsce i za granicą.
Zaangażowany w promocję i rozwój polskich przedsiębiorstw na takich rynkach jak: Australia, Gruzja, Ukraina oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Od 2019 roku związany z izraelską spółką SolarEdge Technologies na stanowisku Commercial Sales Manager.
dr inż. Andrzej Węgrzyn
Jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa oraz Członkiem Rady Programowej Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE. Współpracuje jako kierownik projektów B+R realizowanych przez konsorcja Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu ZKlaster oraz jest inicjatorem społeczności energetycznych tworzonych przez Stowarzyszenia LKlaster oraz WKlaster. Pełni również funkcję członka Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie monitorując kluczowe dla gospodarki polskiej projekty rozwojowe. Jako ekspert rozwoju strategicznego, łączy wiedzę ekonomiczną i techniczną z aspektami sprawiedliwej transformacji.
Michał Kłos
Menedżer Produktu na Polskę w Sungrow. Międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie inżynierii elektrycznej, obejmującego projektowanie, wykonawstwo, zarządzanie projektami, rozwój biznesu i wsparcie przedsprzedażowe dla klientów, w tym m.in. w zakresie fotowoltaiki, systemów zasilania, konwersji i magazynowania energii, systemów ładowania samochodów elektrycznych.
Michał Stojanowski
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku Inżynieria Środowiska. Od początku studiów związany z instalacjami sanitarnymi i odnawialnymi źródłami energii. Inżynier Sprzedaży w Panasonic Heating & Cooling Solutions Europe. Pasjonat pomp ciepła, na co dzień pomoc techniczna skierowana dla instalatorów przy uruchomieniach pomp ciepła.
Prywatnie miłośnik podróżowania, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zawodnik ekstraligowego klubu unihokejowego.
Sławomir Kowal
Samorządowiec i przedsiębiorca, aktywny działacz w zakresie rozwijania idei ekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem OZE. Założyciel Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności. Prokurent w spółce ZKLASTER DYSTRYBUCJA Sp zoo .Ekspert programów innowacyjnych FinTech i OZE.
Radosław Grech
Prezes Zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o. Ekspert, autor wielu ekspertyz, opracowań i opinii o innowacyjności dotyczących odnawialnych źródeł energii i systemów pomiarowych. Projektant technologii m.in. kilkudziesięciu projektów instalacji fotowoltaicznych i hybrydowych systemów z wykorzystaniem OZE, Kierownik projektu budowy Centrum Energetyki Odnawialnej przy Wydziale Zamiejscowych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wynalazca – opracował kilkanaście produktów z zakresu technologii OZE.
Tomasz Zubilewicz
Miłośnik zielonej energii, polski dziennikarz oraz prezenter telewizyjny i radiowy, aktor, nauczyciel i przedsiębiorca. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor przewodnika „Polska na pogodę i niepogodę”. Gospodarz programu Dobre Klimaty, który emitowany jest na antenie TVN Meteo. Aktywny działacz w obszarze odnawialnych źródeł energii, zaangażowany mocno w walkę o ochronę klimatu. Uczestnik i prowadzący wielu konferencji OZE.