Zapraszamy do zapoznania się z Prelegentami dnia pierwszego Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2022. Prelegenci poruszą takie tematy jak:

– Nowa rzeczywistość gospodarcza. Jak sobie z nią radzić.
– Polska i Lubuskie w dzisiejszym świecie. Czy jesteśmy w stanie zatrzymać inflację?
– Nowa rzeczywistość społeczno-gospodarcza.
– Kosmiczne szanse Lubuskiego.

 

 

 

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

W samorządzie od zawsze. W latach 1998-2002 burmistrzyni Małomic. Od 2007 r. jest Radną Województwa Lubuskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, której członkinią jest od 2003 r. Od sierpnia 2008 r. była Wicemarszałkinią Województwa Lubuskiego, a od listopada 2010 r. do dziś pełni funkcję Marszałkini, jako jedyna kobieta w Polsce.

Członkini Zarządu Związku Województw RP oraz przedstawicielka ZWRP w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. Przewodnicząca polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej w Komisji Współpracy Polska/ Niemcy.

Człowiek Roku w konkursie Złotych Anten Świata Telekomunikacji i Mediów (2013), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014).

 

 

 

 

dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor SGH. Członek rad nadzorczych i doradczych.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz programu WEMBA, prowadzonego przez SGH i University of Minnesota.

W przeszłości stażysta Europejskiego Banku Centralnego i konsultant w Banku Światowym.

Główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, współpracownik Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji.

Wcześniej m.in. doradca Prezesa NBP, współpracownik Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), główny ekonomista TFI Altus.

​Laureat wielu nagród naukowych, w tym nagrody Fundacji Kronenberga oraz nagrody im. Fryderyka Skarbka Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk, dwóch najbardziej prestiżowych polskich nagród dla ekonomistów.

Herbert Leopold Gabryś

Przez lat pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji państwowych. Poczynając od początków transformacji naszej gospodarki. Był między innymi parlamentarzystą w Sejmie X kadencji. Uczestniczył w pracach komisji budżetowej oraz kilku komisji nadzwyczajnych. W tym w komisji do rozpatrzenia projektów ustaw związanych ze stabilizacją gospodarczą oraz zmianami systemowymi w gospodarce. W sejmowej grupie prof. Leszka Balcerowicza współtworzył pakiet ustaw reformy gospodarczej.
W latach 1994 – 1997 pełnił obowiązki Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, będąc odpowiedzialnym za Górnictwo i Energetykę. Przy czym za górnictwo prawie dwa a za energetykę cały okres. Zajmował się wtedy między innym:

  • współtworzeniem i przeprowadzeniem procesu legislacyjnego PRAWA ENERGETYCZNEGO;
  • przeprowadzeniem procesu komercjalizacji podmiotów elektroenergetyki polskiej;
  • współtworzeniem POLITYKI ENERGETYCZNEJ POLSKI DO ROKU 2010 i następnych;
  • współuczestnictwem w tworzeniu KARTY ENERGETYCZNEJ i TRAKTATU ENERGETYCZNEGO;
  • współtworzenie rozwiązania problemu Kontraktów Długoterminowych w energetyce w Polsce;
  • doradca gospodarczy w sprawach energetyki – 2 lata w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz 4 lata jak wyżej w gabinecie W-ce Premiera Ministra Gospodarki.

Od kilkunastu lat współtwórca i kilkunastoletni przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Do dziś aktywny we współtworzeniu specjalistycznych osądów i prognoz elektroenergetyki w Polsce. Jest ekspertem niezależnym.

 

Janusz Jasiński

Od 2003 członek zarządu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, od 2007 roku pełni funkcję przewodniczącego OPZL (czyli 15 lat). Przewodniczący Stowarzyszenia Aglomeracja Zielonogórska. Jest głównym akcjonariuszem zielonogórskiego ekstraligowego koszykarskiego klubu sportowego Enea Zastal BC Zielona Góra i wieloletnim przedsiębiorcą. Od 2016 roku pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Słowenii w Zielonej Górze.

dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ

Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 2002 na tej samej uczelni na podstawie rozprawy zatytułowanej Interwencjonizm państwowy w polskiej polityce rolnej w procesie integracji z Unią Europejską uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Polityka regionalna Unii Europejskiej a rozwój polskich regionów – studium przypadku. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu badań i analiz strategicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie Apsley Business School in London, Executive Master of Business Administration. Naukowo związany z Instytutem Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, a następnie z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania tego Uniwersytetu, na którym objął stanowisko profesora. W październiku 2015 został kierownikiem Katedry Polityki Regionalnej.

 

Piotr Soroczyński

Statystyk – absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Ma przeszło dwudziestoletnie doświadczenie analityczne jako ekonomista lub główny ekonomista w sektorze finansowym. Pracował w Banku Handlowym w Warszawie, Banku Ochrony Środowiska, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Ma też doświadczenie w zarządzaniu. Był prezesem zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnym za analizy makroekonomiczne, zarządzanie długiem publicznym i rozwój rynku finansowego. W życiu zawodowym i prywatnym za najważniejszą uważa ciekawość świata, a w jej realizacji – jeszcze od czasów licealnych (IX LO Hoffmanowej w Warszawie) – za najporęczniejsze uznaje matematykę, geografię i historię. Muzyki słucha raczej ciężkiej.

 

Marek Wójcik

ekspert i pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich; w latach 2014 – 2015 wiceminister administracji i cyfryzacji; pełnił funkcję: dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, dyrektora Urzędu Sądeckiej Miejskiej Strefy Usług Publicznych (pilotaż powiatu), Sekretarza Miasta Częstochowa. Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wieloletni uczestnik prac komisji sejmowych i senackich oraz Rady Dialogu Społecznego.

Marcin Jabłoński

Wykształcenie: Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (filologia germańska), Poznańskiej Szkoły Menedżerów, studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (zarządzanie przedsiębiorstwami komunalnymi), studiów Master of Business Administration. Posiada długoletnie doświadczenie samorządowe wszystkich szczebli.
Doświadczenie zawodowe:
Pełnił funkcje: dwukrotnie zastępcy burmistrza Słubic, wicewojewody gorzowskiego i wicewojewody lubuskiego, dwukrotny starosta powiatu słubickiego. Od roku 2008 do 2010 Marszałek Województwa Lubuskiego. W 2011 roku powołany na urząd wojewody lubuskiego, a w 2013 podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Pełnił także funkcję prezesa zarządu szpitala im. Zbigniewa Religi w Słubicach. Od 2001 roku członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ

Z zielonogórską uczelnią związana jest od 1999 roku. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w 2019-2020 dyrektorem Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport. Z końcem 2020 roku objęła na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcję Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką. 

Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wspiera studenckie start-upy, współorganizuje Festiwal Innowacji i inne przedsięwzięcia służące rozwojowi województwa lubuskiego w sferze kultury. Aktywnie działa naukowo, publikując artykuły w czołowych czasopismach branżowych z prestiżowej listy SCOPUS. Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także 130 publikacji tematycznie związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. Za działalność naukową uzyskała wiele nagród i wyróżnień. Jest członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk kadencji 2020-2024. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Podczas 28. Lubuskiej Gali Budownictwa Lubuska Izba Budownictwa uhonorowała prof. Marię Mrówczyńską Kielnią Lubuską za „szczególny trud włożony w rozwój kształcenia kadr budownictwa w województwie lubuskim”.

 

Krzysztof Pałgan

Od 1 września 2022 r. Krzysztof Pałgan pełni funkcję prezesa zarządu w firmie Relpol S.A., która jest członkiem ZIP-H. Ze spółką związany jest od 2017 roku.

Ukończył studia magisterskie na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy zdobywając tytuł inżyniera elektryka. Jest absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania finansami przedsiębiorstw na Akademii Leona Koźmińskiego. Dodatkowo uczestniczył w kursach i programach w zakresie zarządzania, sprzedaży, umiejętności przywódczych.

Kariera zawodowa związana zawsze z energetyką i elektrotechniką. Poprzez 5-letnie doświadczenie specjalistyczne w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, 20-letnie doświadczenie kierownicze i zarządcze na stanowiskach związanych z handlem krajowym i międzynarodowym w koncernie energetycznym ABB, od 2017 roku kontynuuje karierę zawodową w firmie polskiej zajmującej się produkcją przekaźników elektromagnetycznych, będącej liderem w kraju i poprzez 70% udział eksportu również znanej i cenionej w Europie – Relpol S.A. pełniąc funkcję prezesa zarządu.

Kariera zawodowa Krzysztofa Pałgana:

  • 2022 – wiceprezes zarządu i p.o. prezesa zarządu, od 01.09.2022 prezes zarządu
  • 2018-2022 – członek zarządu, wiceprezes zarządu Relpol S.A., dyrektor handlu i marketingu
  • 2017-2018 – dyrektor handlu i marketingu w Relpol S.A.
  • 2013-2017 – dyrektor sprzedaży i marketingu Dywizji PG w ABB Sp. z o.o. – dyrektor handlowy w ABB Sp. z o.o.,
  • 2011-2013 – dyrektor rynku systemów energetyki w ABB Sp. z o.o.
  • 2004-2010 – dyrektor Regionalnego Biura Sprzedaży w Poznaniu w Dywizji Produkty i Systemy dla Energetyki, w ABB Sp. z o.o.
  • 2001-2003 – dyrektor obszaru sprzedaży dla rynków CEE w ABB Italy, Lodi.
  • 1999-2000 – dyrektor sprzedaży i marketingu Dywizji Systemów dla Energetyki w Krakowie, w ABB Sp. z o.o.
  • 1998-1999 – inżynier sprzedaży w Biurze Regionalnym w Gdańsku – filia Bydgoszcz, w ABB Sp. z o.o.
  • 1993-1998 – specjalista ds. systemów rozliczeniowych energii elektrycznej między TSO i DSO w PSE Północ w Bydgoszczy.

 

 

Renata Gabarkiewicz

współwłaścicielka marki Silcare.
Prezeska Fundacji Dla Kobiet Autentycznych.
Stylistka paznokci z zamiłowania.
Bizneswoman z wyboru.
Zarządza działem sprzedaży detalicznej w marce Silcare.
Pomysłodawczyni Spotkań Kobiet Autentycznych.
Czas prywatny poświęca na podróże i kontakt z najbliższymi.

Mateusz Walewski

Ekonomista z ponad 20-letnim doświadczeniem w doradztwie, analizach strategicznych, regulacyjnych i zarządzaniu publicznym. Główny ekonomista BGK od lutego 2018. Wcześniej starszy ekonomista w PwC Polska współzarządzający zespołem regulacyjnym. Wieloletni współpracownik CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) zaangażowany w projekty doradcze i badawcze dotyczące krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Członek Zespołu Doradców Strategicznych Premiera RP w latach 2008-2010. Pracował także w Instytucie Badań Edukacyjnych i Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji  i raportów doradczych dotyczących zagadnień makroekonomicznych, fiskalnych oraz polityki rynku pracy i polityki społecznej. 

Zagadnienia: przerwany w łańcuchach dostaw, sytuacji firm, rynek pracy oraz szanse związane z odbudową Ukrainy.

Jacek Starościc

prezes zarządu firmy Perceptus. Posiada rozległe kontakty biznesowe z firmami z branży systemów bezpieczeństwa danych w Polsce i na świecie. Doświadczenie zdobywał jako współtwórca informatycznego systemu monitoringu i windykacji należności dla Pierwszego Komercyjnego Banku. Od ponad 20 lat aktywnie i dynamicznie doradza firmom w branży IT. Znajomość języków obcych i umiejętności w zakresie negocjowania, w tym budowania partnerskich relacji i wyłaniania wartości oraz kryteriów, potwierdzona jest uczestnictwem w elitarnym Klubie Harvard Business Review Polska oraz udziałem w Światowych Konferencjach Partnerów. Prywatnie pasjonat kolarstwa oraz enologii.

prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz

obecnie kierownik oddziału CBK PAN w Zielonej Górze, specjalista w dziedzinach planetologii i robotyki kosmicznej, uczestnik misji kosmicznych ESA: Cassini/Huygens, Rosetta, Herschel, TGO, Ariel. Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych w latach 2006 – 2014, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w latach 2014 – 2016. Ekspert Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej. Członek Rady Doradczej Europejskiego Instytutu Polityki Kosmicznej (ESPI).

 

Prof. Zbigniew Kłos

jest profesorem w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Współtworzył ten instytut i związany jest z nim od 1977 r., pełniąc funkcję Dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN przez 16 lat (do marca 2006). W wojewódzwie lubuskim  zaangażowany w tworzenie Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie, jest jednocześnie doradcą Marszałek Województwa ds. rozwoju technologii kosmicznych w regionie.  Powołany przez prezydium PAN na przewodniczącego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk.

Autor i współautor wielu publikacji w recenzowanych międzynarodowych czasopismach oraz prezentowanych na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych. Członek wielu profesjonalnych Rad i Komitetów w tym: Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (od 1981),Przedstawiciel Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych w COSPAR( 1998-2014); członek rzeczywisty Międzynarodowej Akademii Astronautycznej ( od 2003).Przewodniczył Międzyresortowemu Zespołowi Konsultacyjno-Doradczemu ds. Przestrzeni Kosmicznej przy Prezesie Rady Ministrów RP (2000-2005);był członkiem Rady Naukowej International Space Science Institute, Bern (2003-2006); i członkiem Komitetu Doradczego Hay Group Polska ( 2006-2009). Przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (2008-2011).Szef Doradców Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej (od 2006).Przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badan Kosmicznych PAN (od 2011),Członek Grupy Doradczej Programu SSA w ESA(od 2013),Ekspert ds. Polityki Kosmicznej.

 

Grzegorz Zwoliński

Prezes spółki SATREV z Wrocławia

Współzałożyciel i Prezes SatRevolution. Przedsiębiorca z ponad 20 letnim doświadczeniem w realizacji projektów w branży nowych technologii.

Strateg biznesowy skupiony na zarządzaniu, sprzedaży, marketingu i relacjach inwestorskich. Ukierunkowany na rozwój i pozyskiwanie nowych źródeł finansowania. Od 2010 roku współzałożyciel i dyrektor operacyjny spółki gamingowej T-Bull S.A., a od 2016 roku współzałożyciel i CEO SatRevolution S.A. – spółki zajmującej się projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych zbierających dane optyczne.

Nadzorował misje następujących satelitów: Światowid, KRAKsat, AMICal Sat, SW1FT. Członek Rady Programowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

 

Łukasz Wilczyński

Ekspert i manager komunikacji i PR z ponad 18-letnim doświadczeniem w komunikacji sektora kosmicznego i nowych technologii. Założyciel i były CEO innowacyjnej agencji PR Planet Partners. Mocno zaangażowany w sektor kosmiczny poprzez pasję i pracę zawodową. W latach 2008-2013 europejski koordynator The Mars Society. Od 2014 roku współzałożyciel Europejskiej Fundacji Kosmicznej i jej flagowego projektu European Rover Challenge. Od ponad 15 lat upowszechnia wiedzę o sektorze kosmicznym. Prelegent na festiwalach nauki oraz konferencjach TEDx i IAC. Obecnie założyciel i prezes Space Communications Alliance, pierwszej na świecie globalnej sieci komunikacji i PR dla sektora kosmicznego.

 

Jakub Ryzenko

jest specjalistą w zakresie polityki kosmicznej, współpracy międzynarodowej w działalności kosmicznej oraz wykorzystania nowych technologii w obszarze bezpieczeństwa.

W latach 2004-2008 pełnił funkcję szefa Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej, w latach 2011-2013 zaangażowany w proces przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Aktywnie promuje zastosowań technik satelitarnych w Polsce. Regularnie doradza w kwestiach polityki kosmicznej różnym instytucjom administracji publicznej.

Równolegle od wielu lat zaangażowany w rozwój zastosowań nowych technologii dla bezpieczeństwa, od 2013 roku szef Centrum Informacji Kryzysowej CBK, inicjator szeregu projektów służących operacyjnemu wykorzystaniu technik satelitarnych dla potrzeb ratownictwa i zarządzania kryzysowego.

Koordynował lub nadzorował ponad 40 operacyjnych aktywacji wsparcia informacyjnego z wykorzystaniem danych satelitarnych i bezzałogowych statków powietrznych.

Dr inż. Aleksander Nowak

Od 20 lat zajmuje się naukowo i profesjonalnie tematyką związaną z Teledetekcją i Nawigacją Satelitarną.  Autor blisko 100 publikacji naukowych. Brał udział w 8 projektach B+R finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną i kilkunastu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Autor wyróżnionej rozprawy doktorskiej pt. „Ocena rozwiązania nawigacyjnego w satelitarnych systemach stadiometrycznych”. Recenzent w czasopismach naukowych Remote Sensing, Sensors, Drones. Członek IEEE i Polish Navigation Forum. W latach 2004-2011 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Marynarki Wojennej, gdzie w latach 2007-2011 kierował Pracownią Urządzeń i Systemów Nawigacyjnych. W latach 2011-2021 pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Gdańskiej. Z Hertz Systems związany od 2016 r.

Mikołaj Chrzan

zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, szef redakcji lokalnych.

Urodził się w 1980 r. w Gdańsku. Dla „Wyborczej” pisze nieprzerwanie od 1996 r. W latach 2012-2014 był redaktorem naczelnym „Wyborczej Wrocław”, w latach 2015-2018 – „Wyborczej Trójmiasto”.

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Poza mediami jego pasją jest lotnictwo. Jest instruktorem samolotowym, lata także na szybowcach. W latach 2011-2019 był prezesem Aeroklubu Gdańskiego.

Skip to content