Zapraszamy do zapoznania się z Prelegentami Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2023.

 

 

 

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

W samorządzie od zawsze. W latach 1998-2002 burmistrzyni Małomic. Od 2007 r.  jest Radną Województwa Lubuskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, której członkinią jest od 2003 r. Od sierpnia 2008 r. była Wicemarszałkinią Województwa Lubuskiego, a od listopada 2010 r. do dziś pełni funkcję Marszałkini, jako jedyna kobieta w Polsce.

Członkini Zarządu Związku Województw RP oraz przedstawicielka ZWRP w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. Przewodnicząca polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej w Komisji Współpracy Polska/ Niemcy.

Człowiek Roku w konkursie Złotych Anten Świata Telekomunikacji i Mediów (2013), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014).​

Michał Sadowski, Prezes Brand24 S.A.

Założyciel Brand24 – narzędzia zajmującego się monitoringiem marek w Internecie używanego przez tysiące klientów z ponad 150 krajów.
Jeden z najbardziej znanych polskich startupowców. Mentor w nowojorskiej edycji Founder Institute. Startup Founder of the Year w konkursie The Next Web Startup Awards.
W wolnym czasie skromny muzyk i fotograf.

 

 

 

 

 

Marek Kamiński

Zdobywca biegunów oraz założyciel Life Plan Academy i Kaminski Academy, czyli organizacji wspomagających odporność psychiczną u dzieci i dorosłych. Mentor, przedsiębiorca i odkrywca ludzkiego potencjału. Odbył ponad 80 ekstremalnych wypraw. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku, bez pomocy z zewnątrz, za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Między innymi dotarł na Bieguny z niepełnosprawnym, wówczas 15 letnim Jaśkiem Melą udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych. Inspiruje setki tysięcy ludzi w Polsce i na świecie poprzez książki, filmy, podcasty, webinary oraz programy trenerskie.

dr Janusz Lewandowski

Doktor nauk ekonomicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego. Był wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim i uczelniach zagranicznych, zakładał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. W latach 1980-1989 był doradcą ekonomicznym NSZZ „Solidarność”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1990-1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). W wyborach europejskich 13 czerwca 2004 r. został wybrany z listy Platformy Obywatelskiej. Był przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego. W latach 2010-2014 Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego. Od 2014 Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący komisji budżetowej.

mgr inż. Maciej Malski-Brodzicki

Absolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat był związany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynator programu Magazynowanie wodoru, programu mającego na celu skonstruowanie innowacyjnego zasobnika do przechowywania wodoru jak źródła energii do ogniw paliwowych. Koordynator pierwszego w Polsce Wielkiego Wyzwania: Energia, inicjatywy stymulującej rozwój wiatrowej energetyki przydomowej. Obecnie ekspert ds. wspierania innowacji w Banku Gospodarstwa Krajowego w Departamencie 3W (woda – wodór – węgiel).

dr Andrzej Węgrzyn

Wiceprezes Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa oraz Lubuskiego Stowarzyszenia Wodoru i Biometanu H2OZE. Marszałek Województwa Dolnośląskiego powołał dr Andrzeja Węgrzyna na Pełnomocnika ds. transformacji energetycznej dla inicjowania dialogu interesariuszy oraz koordynowania inicjatyw samorządu dotyczących transformacji energetycznej w regionie. W Porozumieniu sektorowym na rzecz gospodarki wodorowej pełni funkcję lidera grupy roboczej ds. studiów wykonalności dolin wodorowych. Jako ekspert rozwoju strategicznego łączy wiedzę ekonomiczną i techniczną z aspektami sprawiedliwej transformacji.

dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, radca prawny. Profesor i Kierownik w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wykładowca licznych uniwersytetów w Europie w tym University Saarbrucken Niemcy,  Uniwersytet Granada Hiszpania. Sędzia Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Kierownik kilku projektów międzynarodowych i krajowych. Autor i współautor kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji z zakresu energetyki, prawa energetycznego oraz ochrony konsumentów. Praktyk, wykonujący zawód radcy prawnego w ramach Kancelarii Czarnecka Legal.

Jakub Bartczak

Gubinianin i były radny miejski „Syn Ziemi Lubuskiej”. Jako przekonany Europejczyk, zaangażowany w projekty samorządowe dla społeczności lokalnych, absolwent studiów prawniczych w Polsce i Niemczech. Manager od lat związany z międzynarodowym rynkiem startupów oraz transferze innowacji z nauki do biznesu oraz branżą OZE. Zawodowo pracuje przy pierwszym europejskim korytarzu „produkcji zielonego wodoru” na skalę przemysłową. Prywatnie: głowa rodziny, żonaty, ojciec dwójki dzieci. W czasie wolnym miłośnik muzyki, sportu i dobrej książki.

prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski

Ekolog wód, hydrobiolog, ichtiolog. Ekolog wód płynących. W szczególności zajmujący się wpływem antropogenicznym na funkcjonowanie wód płynących i stojących, głównie zagrożonych gatunków ryb i bezkręgowców. Specjalista w zakresie transportu żywej materii organicznej w rzekach. Dyrektor Instytutu Biologii i Kierownik Katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Przewodniczący Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Szczecinie. Przewodniczący Rady Naukowej Drawieńskiego Parku Narodowego. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Organizator cyklicznej konferencji naukowej „Funkcjonowanie i ochrona wód płynących – PotamON”.

dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ

Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 2002 na tej samej uczelni na podstawie rozprawy zatytułowanej „Interwencjonizm państwowy w polskiej polityce rolnej w procesie integracji z Unią Europejską” uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. „Polityka regionalna Unii Europejskiej a rozwój polskich regionów – studium przypadku”. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu badań i analiz strategicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie Apsley Business School in London, Executive Master of Business Administration. Naukowo związany z Instytutem Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, a następnie z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania tego Uniwersytetu, na którym objął stanowisko profesora. W październiku 2015 został kierownikiem Katedry Polityki Regionalnej.

prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek

Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r.

W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej.

W 9. kadencji Parlamentu Europejskiego zasiada w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (którą kierował w latach 2014-2019), obecnie jest sprawozdawcą ws. kluczowego rozporządzenia nt unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Dodatkowo poprowadzi – z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, wiodącej grupy politycznej w PE – prace nad dyrektywą na ten sam temat. Kierował też pracami zespołu negocjacyjnego PE nad nowymi przepisami ws. obowiązku zapełniania europejskich magazynów gazu.

W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Kawaler Orderu Orła Białego.

dr Henryka Bochniarz

Założycielka Konfederacji Lewiatan, największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców oraz Akademii Liderek. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Była minister przemysłu i handlu, filantropka, wspiera równość i różnorodność wśród kadry zarządzającej.

  • Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan
  • Założycielka Akademii Liderek
  • Członkini Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej Biznesu Akademii L. Koźmińskiego
  • Członkini Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu
  • Współzałożycielka Kongresu Kobiet
  • Przewodnicząca Polsko – Japońskiego Komitetu Ekonomicznego
  • Założycielka fundacji Prymus wspierającej młodzież z obszarów wiejskich

Wcześniejsza działalność:

  • Prezeska Boeing Central & Eastern Europe
  • Członkini Rady Nadzorczej Fiat Chrysler Automobiles Poland SA
  • Członkini Rad Nadzorczych Orange Polska SA, AVIVA SA
  • Członkini Rady Dyrektorów Unicredit Group
  • Założycielka i prezeska jednej z pierwszych w Polsce firm doradczych NICOM
  • Wieloletnia fundatorka nagrody literackiej NIKE

Paweł Wiejski

Analityk polityki klimatycznej Unii Europejskiej w Instytucie Zielonej Gospodarki. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu w zakresie spraw europejskich. Autor analiz i raportów o gospodarce o obiegu zamkniętym, zielonej polityce cyfrowej i funduszach unijnych. Były analityk ds. europejskich Polityki Insight.

 

Dorota Serwecińska

Specjalistka w zakresie kształtowania i ochrony środowiska; zagadnieniami związanymi z ochroną dolin rzecznych w kontekście realizacji inwestycji hydrotechnicznych zajmuje się od ok. dwudziestu lat. Współpracowała z instytucjami samorządowymi, rządowymi (w tym instytucjami związanymi z gospodarowaniem wodami) oraz organizacjami pozarządowymi; uczestniczyła m.in. w dużych projektach związanych z ochroną przeciwpowodziową współfinansowanych przez Bank Światowy. Obecnie pracuje jako specjalistka ds. ochrony ekosystemów rzecznych w Fundacji WWF Polska.

 

Krzysztof Skórzyński

Dziennikarz telewizyjny i prezenter. Od 20 lat w polskich mediach. Dziś prowadzący poranne pasmo „Dzień dobry TVN”. Jako dziennikarz TVN24 i Faktów TVN obsługiwał najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie – od wyborów prezydenckich po wizyty najważniejszych osobistości świata polityki i kultury. Jego rozmówcami byli zarówno prezydenci i premierzy, jak i czołowi polscy aktorzy i artyści. Autor książki „Świat na głowie”, czyli wywiadu ze znanymi mężczyznami o ich ojcostwie i dzieciach.

 

Krzysztof Tyrała

Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii (chemik) Uniwersytetu Śląskiego(UŚ). Studia podyplomowe na Wydziale Prawa UŚ – z zakresu prawa ochrony środowiska. Śląskie Środowiskowe Studium Doktoranckie z dyscypliny „Inżynieria środowiska”.
Miejsca zatrudnienia:
1979–1983 Instytut Chemii Nieorganicznej Gliwice.
1983–1996 Biuro Projektów Gospodarki Wodno-Ściekowej i Zagospodarowania Odpadami Biprowod Zabrze.
1993 do nadal: R.O.T. Recycling Odpady Technologie S.C. Gliwice: dyrektor, właściciel.
Ekspert Polskiej Izby Ekologii w dziedzinie gospodarki odpadami. Ekspert Polskiej Izby Ekologii w zakresie postępowania ocen oddziaływania na środowisko. Biegły z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko. Biegły z listy Wojewody Śląskiego w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko. Współzałożyciel Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Posiada 40 lat doświadczeń teoretycznych i praktycznych w zakresie gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Autor ponad 300 ekspertyz, opinii, ocen oddziaływania, prac badawczych, technologicznych i projektowych w zakresie gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Uczestniczył w pracach międzynarodowego konsorcjum „Przyjazne dla środowiska i efektywne metody pozyskiwania metali ziem rzadkich ze źródeł wtórnych ERA-MIN ENVIREE”. Odznaczony medalem „Za zasługi dla zrównoważonego rozwoju”.

Jacek Starościc

Prezes Zarządu Perceptus Sp. z o.o. Na co dzień zarządza innowacyjną firmą technologiczną z branży IT, która dostarcza rozwiązania do dużych organizacji biznesowych i podmiotów publicznych.

Jego działania zostały wielokrotnie docenione a firma wyróżniona między innymi  w rankingu 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych Europy Centralnej wg Deloitte, zdobywając tytuły Lubuski Lider Biznesu czy Lider Innowacji. Absolwent Ekonomii, członek Managment Mastery Club przy Harvard Business Review Polska oraz  Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Pomysłodawca Akademii Perceptus oraz wielu rozwiązań z obszaru IT security oraz fintech. Inicjator stowarzyszenia ProSupport wspierającego drużynę kolarską oraz Kolarską Młodzieżową Reprezentację Województwa Lubuskiego.

Piotr Ślusarz

Dyrektor Sprzedaży Zewnętrznej i Produkcji w Stena Recycling, odpowiedzialny za sektor relacji z partnerami z branży odzysku i recyklingu oraz za zarządzanie instalacjami mieszczącymi się w Stena Recycling. Od 2022 prezes Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem. Ekspert w dziedzinie materiałów: złomu żelaznego i nieżelaznego, makulatury i tworzyw sztucznych oraz dynamiki rynku materiałowego.

 

Rafał Adamczak

Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Zielonej Górze. Członek Rady Nadzorczej Parku Technologii Kosmicznych. Ekonomista, manager, trener z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży teleinformatycznej oraz nowych technologii. Działa na rzecz inicjatywy „Wodorowe Lubuskie” – dążenie do niezależności energetycznej regionu.

Członek Rady Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego, od lat związany z 3 sektorem. Członek Zarządu Stowarzyszenia Wyspa Kultury. Zaangażowany w tworzenie i rozwój podmiotów ekonomii społecznej w województwie lubuskim.

 

Ewa Drewniak

Przyrodniczka, ekolożka, specjalistka ochrony środowiska. Edukatorka i koordynatorka Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach. Od 20 lat mieszka i pracuje w dolinie Odry. Zajmuje się ochroną krajobrazu doliny rzeki, szczególnie murawami kserotermicznymi wykształconymi na nasłonecznionych zboczach doliny Odry. Na rzekę patrzy z perspektywy całej doliny i dorzecza. Działa w Koalicji Ratujmy Rzeki, Koalicji Czas na Odrę, współpracuje z Rzecznym Uniwersytetem Ludowym w Cigacicach. Podczas zeszłorocznej katastrofy była jedną z pierwszych alarmujących odpowiedzialne służby, a potem brała udział w monitoringu przyrodniczych skutków katastrofy.

 

 

Sławomir Kowal

Żaganianin. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w instytucjach finansowych samorządowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w bankowości oraz w organach statutowych spółek prawa handlowego. Przez ostatnie lata związany z branżą odnawialnych źródeł energii. Sławomir Kowal jest aktywnym działaczem w zakresie rozwijania idei ekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem OZE. Jest jednym z założycieli Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej. Expert programów samorządowych.

 

 

Skip to content