V Lubuski Kongres Gospodarczy zakończył się w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Eksperci dyskutowali nad stanem rozwoju nowych technologii w Polsce oraz prognozowali, jak na naszą codzienność wpływać będzie sztuczna inteligencja.
Prof. Marcin Mrugalski, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą, stwierdził podczas kongresowej dyskusji, że w Polsce mankamentem jest brak centralnego planu, który miałby być drogowskazem do skoordynowanego rozwoju nowych technologii.
-Nie mamy narodowego planu pod tym kątem, ale podążamy za tym, co pokazuje nam Unia Europejska w swoich ramowych programach. Jako społeczeństwo i jako gospodarka, na pewno bardzo silnie musimy stawiać na nowe technologie. Szczególnie chodzi o naukę i wdrażanie w życie wyników projektów badawczo-rozwojowych – mówił profesor.
Jak dodawał, nie oznacza to, że jesteśmy na całkowitym marginesie w tej dziedzinie, bo są obszary, w których to my jesteśmy liderem.
-Są takie obszary, gdzie musimy jeszcze gonić świat, ale dotyczy to całej Europy, nie tylko nas. Przecież ciągle mówimy np. o problemach z dostawami półprzewodników, a wynika to z tego, że Europa nie ma fabryk tego typu komponentów. Dlatego trzeba podkreślić, że i Europa i my gonimy, ale są pewne obszary i technologie, gdzie to my uciekamy, a inni nas gonią, chociażby w elektromobilności, gdzie mamy swoje ogromne osiągnięcia wykraczające poza granice Polski i Europy. Wszystko zależy od branży i dziedziny.
Zdaniem profesora Mrugalskiego powinniśmy bezwzględnie dążyć do tego, by Unia Europejska, jako całość, realizowała swój określony plan dotyczący nowych technologii, by móc rywalizować z Chinami czy USA.
-Patrząc na to, co się dzieje w gospodarce, to są to dwa państwa, które dość szybko nam uciekają. Unia Europejska musi się zreorganizować, zarówno prawnie jak i politycznie, ale też gospodarczo, żeby nadążyć. Według mnie ten dystans się poszerza, w stosunku do Chin, jak i USA.
Prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą podkreślał, że obecna sytuacja geopolityczna, paradoksalnie, otwiera przed nami nowe możliwości.
-Każda zmiana daje szanse i uważam, że jesteśmy w momencie, w którym mamy pewne szanse. Oczywiście sytuacja jest bardzo trudna ze względu na nasze uzależnienie od źródeł energii i tutaj uważam, że pewne rozwiązania naukowe i technologiczne pozwolą nam osiągać pewne przewagi, ale to wymaga od nas wysiłku.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z trzeciego dnia V Lubuskiego Kongresu Gospodarczego: